گرم شدن زمین

 

 
 
روند گرم شدن زمین بین سال‌های ۱۸۵۰ تا ۲۰۰۶
 
میانگین انحراف دمای نقاط مختلف زمین از وضع عادی خود در اثر این پدیده

گرم شدن زمین (در انگلیسی:Global Warming) نام پدیده‌ای است که منجر به افزایش میانگین دمای سطح زمین و اقیانوس‌ها‌ گردیده‌است. در طول ۱۰۰ سال گذشته، کره زمین به طور غیرطبیعی حدود ۰٫۷۴ درجه سانتیگراد گرمتر شده که این موضوع دانشمندان را نگران کرده‌است.  برخی از دانشمندان معتقدند که دهه‌های پایانی قرن بیستم، گرم‌ترین سال‌های ۴۰۰ سال اخیر بوده است.  گزارش‌ها حاكی از آن است که ۱۰ مورد از گر‌م‌ترین سال‌های جهان تنها از سال ۱۹۹۰ تا سال  ۲۰۰۷ به ثبت رسیده است كه این میزان در ۱۵۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.به نظر می‌رسد فعالیت‌های صنعتی در ایجاد این مشکل بسیار موثر است و به گرم شدن کره زمین کمک می‌کند.
از سال ۱۸۸۰ اندازه‌گیری دمای هوای کره زمین آغاز شده‌است و تا کنون نیز ادامه دارد. پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۱۴ زمین شاهد رکورد بی‌سابقه «گرم شدن» باشد. همچنین گفته می‌شود گرم شدن کره زمین، در سال  ۲۱۰۰ باعث خشکسالی شدید، گرمای سوزان و طوفان‌های وحشتناک خواهد شد. [۷]

در مورد دلایل این پدیده، یک سری از تئوری‌ها بر تأثیر گاز‌های گلخانه‌ای بر این فرآیند مبتنی است و برخی دیگر فرآیندهایی نظیر فعالیت‌های آتشفشانی و زمین گرمایی و همچنین فعالیت های خورشیدی را دلیل این پدیده می‌دانند. استناد این دانشمندان برای گفته‌های خویش، وقوع دوره‌های سرد و گرم در طول مدت زمانی است که از عمر زمین می‌گذرد.به عقیده بسیاری از دانشمندان با افزایش آگاهی‌های عمومی، مصرف بهینه سوخت و انرژی، افزایش سطح فضای سبز و جلوگیری از تخریب جنگل‌ها، بازیافت مواد و استفاده از انرژی‌های جایگزین سوخت‌های فسیلی مانند باد و خورشید می‌توان این پدیده و اثرات منفی آن بر زندگی بشر را کنترل کرد.

فهرست مندرجات

  • ۱ علل
    • ۱.۱ اثر گلخانه‌ای
  • ۲ پیامدها

علل

 
گازدی اکسيد کربن، که عمدتاً از کاربرد سوخت‌های فسيلی ناشی می‌شود، به عنوان یکی از عوامل افزايش دمای زمين مطرح است.

هیات بین المللی بررسی تغییرات آب و هوایی (IPCC) می‌گوید تغییرات جوی که در سراسر جهان مشاهده می‌شود به احتمال خیلی زیاد ناشی از عواملی است که بشر در آنها دست دارد. آکادمی ملی علوم آمریکا نیز فعالیت انسان‌ها و تولید گازهای گلخانه‌ای را علت اصلی این پدیده معرفی می‌کند.دانشمندان با استفاده از داده‌های جمع‌آوری شده از گیاهان، یخچال‌ها و سایر نمونه‌ها به این نتیجه دست یافته‌اند و معتقدند که این تحقیقات به‌طور قطعی تایید می‌کند که فعالیت‌های انسانی بر آب و هوا تأثیر می‌گذارد.ولی برخی دانشمندان معتقدند که افزایش حرارت در سال‌های اخیر را می‌توان به فعالیت‌های خورشیدی و تابش آن نسبت داد. این گروه می‌گویند تصاعد دی‌اکسیدکربن و سایر گازهای گلخانه‌ای کمتر از آن است که تغییرات مشاهده شده را توجیه کند.

همچنین نابودی و آتش‌سوزی جنگل‌ها به عنوان یکی از دلایل گرم شدن دمای زمین مطرح شده است. درحقیقت درختان با جذب دی‌ اکسید کربن، آن را ذخیره می‌نمایند که در اثر سوختن، آن را آزاد می‌نمایند. بنابراین آتش‌سوزی در جنگل‌ها می‌تواند به‌عنوان یکی از دلایل افزایش میزان دی‌اکسید کربن در اتمسفر و درنتیجه گرم شدن زمین مورد توجه قرار بگیرد. شایان ذکر است رویداد النینو میزان گرمای زمین را به طور موقت افزایش می دهد

اثر گلخانه‌ای

تحقیقات نشان می‌دهند بين افزایش میزان گازهای گلخانه‌ای موجود در اتمسفر با گرم شدن کره زمین ارتباط مستقیمی وجود دارد.زمین مقداری از انرژی خورشید را جذب می‌کند و باقی آن را منعکس می‌نماید.در طی این فرآیند طول موج نور تغییر پیدا می‌کند. بعضی از گازهای موجود در جو زمین، این تابش خروجی را جذب می‌کنند. این تابش عمدتاً در محدوده فروسرخ است. مولکول گازهای گلخانه‌ای، بسیار بیشتر از سایر گازها نور مادون قرمز را جذب می‌کند. جذب انرژی توسط مولکولهای گاز سبب جنبش مولکول و افزایش انرژی آن می‌شود. وقتی این اتفاق در مقیاس بزرگ رخ دهد، مانند این است که زمین را با یک پتو پوشانده‌ایم. دمای کل نواحی زمین افزایش می‌یابد. این پدیده اثر گلخانه‌ای و گازهایی که در آن موثرند، گازهای گلخانه‌ای نامیده می‌شوند.

پیامدها

برخی از دانشمندان، افزایش طوفا‌ن‌ها و گردبادهای سهمگین را یکی از نتایج گرم شدن کره زمین قلمداد می‌کنند. اغلب كارشناسان اقلیمی معتقدند كه این روند می‌‌تواند به وقوع خشكسالی‌ها، سیل‌ها، بادهای گرم و توفان‌های مهیب‌تر منجر شود اما بعضی از آنها هم بر این باور هستند كه بعضی از این حوادث رخ داده علامت گرم شدن زمین نیست چون این آشفتگی و نابسمانی ویژگی طبیعی آب و هوا ست. از پیامد های دیگر بالا آمدن آب دریا هاو در نتیجه رفتن مناطق ساحلی و جزایر زیر آب و رقیق شدن آب اقیانوس ها و در نتیجه افزایش باران در تمام جهان است.

گرم شدن دمای زمین باعث شده است که درجه حرارت داخلی یخچال‌های طبیعی واقع در نقاط مختلف جهان ازجمله یخچال‌های واقع در قطب شمال، قطب جنوب و چین افزایش پیدا کند و درنتیجه با آب شدن تدریجی، حجم زیادی از ذخایر این یخچال‌ها ذوب شود. این مساله از آنجا حائز اهمیت است که این یخچال‌ها بخش عمده‌ای از ذخایر آب آشامیدنی جهان را تشکیل می‌دهند. بنابراین منابع آب آشامیدنی سالم رو به کاهش می‌گذارد و احتمال شیوع بیماری‌هایی که از طریق آب آشامیدنی ناسالم شیوع می‌یابند، بیشتر می‌شود. طبق برآوردهای سازمان بهداشت جهانی، بیماری‌هایی که از تغییرات اقلیمی و گرم شدن زمين ناشی می‌شود، هر ساله باعث مرگ و میر ۸۰ هزار نفر در کشورهای آسیایی می‌شود

 

گرم شدن کره زمین و سرایت بیماری های مرگبار

AIDS Conference
در فهرست امراض  قابل سرایت به دلیل گرم شدن درجه حرارت زمین، مرض مرگبار ایدس و بیماری آنفلوآنزای مرغان نیز درج شده است. 
دانشمندان پیش بینی میکنند که گرم شدن کره زمین سر انجام منجر به سرایت انواع و اقسام بیماری های مرگبار در جهان خواهد شد. 

کارشناسان صحی طی یک کنفرانس بین المللی که اخیرا در هسپانیه دایر شد پیش بینی کردند که گرم شدن کره زمین به شیوع و سرایت دهها بیماری عفونی در مناطق جدید در جهان منجر میشود.

جامعه جهانی حفاظت محیط World Conservation Society ، فهرستی از این بیماری های "مرگبار" به نشر سپرده است. به گفته این سازمان، از اثر گرم شدن کره زمین، حد اقل دوازده نوع از بیماری های عفونی، به مناطق مختلف جهان سرایت خواهند کرد.

در این فهرست، بیماری کلرا، ویروس مرگبار ایبولا، طاعون، تب شدید از اثر پارگی، بیماری های خواب، تبرکلوز یا سل و تب زرد، شامل است.

برخی از این بیماری ها صرف بر حیوانات وحشی، برخی از آنها بر انسانها و برخی شان هم بر هر دو اثر خواههد گذاشت.

در این فهرست همچنین بیماری مرگبار ناشی از ویروس H5N1 و بیماری آنفلوآنزای مرغان درج شده است.  

کارشناسان نگران هستند که تغییر در اقلیم، مهاجرت پرندگان وحشی را تحت تاثیر قرار داده و پرندگان مبتلا به ویروس مرگبار انفلویزا، با مهاجرت به مناطق جدید و تخم گزاری، ساحات وسیع تری را آلوده خواهند ساخت.

ویلیام کارش، آمر برنامه های صحی جهان در جامعه جهانی حفاظت میگوید، عامل بالقوه سرایت بیماری های عفونی، بلند رفتن درجه حرارت زمین و تغییر میزان بارندگی در جهان است.

کارش همچنان میگوید حیوانات وحشی در برابر تغییر در محیط که در آن زیست دارند، نهایت حساس هستند.

جامعه جهانی حفاظت تخمین میکند که حیوانات اهلی و بیماری های مخصوص حیوانات اهلی از اواسط دهه 1990 میلادی، بیشتر از 100 ملیارد دلار خسارت وارد کرده است.

 

  گرم شدن کلی کره زمین، به معنای افزایش میانگین دمای سطح زمین است. از اواخر سالهای  1800، میانگین دمای کلی 4/0 تا 8/0 درجه سانتیگراد افزایش یافته است. بسیاری از کارشناسان پیش بینی کرده اند که میانگین دمای زمین در سال 2100، 4/1 تا 8/5 درجه سانتیگراد افزایش خواهد یافت. این مقدار افزایش، بیشترین مقداریست که ظرف هزار سال  اخیر، برای زمین پیش آمده است.

دانشمندان نگران این مشکلند که انسانها و اکوسیستم های طبیعی نتوانند خود را با این تغییرات سریع آب و هوایی وفق دهند. اکوسیستم شامل ارگانیزمهای زنده و محیط فیزیکی در یک محدوده مشخص است. این گرم شدن عمومی می تواند منتج به ضررهای فراوانی شود، به همین دلیل کشورهایی در سراسر جهان، به منظور کنترل این بحران، قراردادی را به نام پروتوکل کیوتو (Kyoto) طرح کرده اند.دلایل افزایش دمای سطح زمینکارشناسان هواشناسی گرم شدن هوا را از سالهای 1800، آنالیز کرده اند. اغلب آنها به این نتیجه رسیده اند که فعالیتهای انسانی عامل اصلی این گرم شدن هوا است. فعالیتهای انسانی با افزایش خاصیت گلخانه ای زمین در گرم شدن زمین دخالت دارد. اثر گلخانه ای، سطح زمین را در فرایند پیچیده ای که با همراهی نور خورشید، گازها و ذرات موجود در اتمسفر صورت می گیرد، گرم می کند. گازهایی که گرما را در اتمسفر زمین نگه می دارند یا اصطلاحا به دام می اندازند، گازهای گلخانه ای نامیده می شوند.

اصلی ترین فعالیت انسانی که منجر به گرمای زمین می شود، سوزاندن سوختهای فسیلی (زغالسنگ، نفت، گاز طبیعی) و از بین بردن جنگلها است. بیشتر سوخت فسیلی در اتومبیلها، کارخانه ها و نیروگاهها به مصرف می رسد. سوزاندن این سوختها گاز دی اکسید کربن با علامت اختصاری CO2 تولید می کند. CO2 از گازهای گلخانه ایست که روند فرار گرما از جو به فضا را بسیار کند می کند. درختان و دیگر گیاهان در روند فتوسنتز، گاز CO2 را از هوا جذب می کنند. با از بین بردن گیاهان، میزان گاز CO2 در هوا افزایش می یابد. تجزیه شدن گیاهان نیز منجر به افزایش این گاز می شود.

گروه کمی از دانشمندان معتقدند که افزایش گازهای گلخانه ای عامل اصلی این افزایش دما نیست بلکه افزایش انرژی تابیده شده از خورشید عامل اصلی می باشد. اما بیشتر کارشناسان هواشناسی تاثیر این عامل را در روند افزایش دمای عمومی کره زمین بسیار ناچیز می دانند.عواقب افزایش دماادامه این افزایش دما آثار مخرب زیادی در بر دارد. ممکن است گیاهان و جانواران دریازی به مخاطره جدی بیفتند. زیستگاه های گیاهان و حیوانات دچار تغییرات اساسی می شوند. الگوهای آب و هوا دستخوش تغییرات می شوند و نتیجه آن وقوع سیل و خشکسالی و طوفانهای شدید مخرب خواهد بود. افزایش دما با ذوب نمودن یخهای قطبی، باعث بالا آمدن سطح آب دریاها می شود. در مناطق خاصی از زمین، بیماریهای انسانی گسترش می یابد و محصولات کشاورزی نابود می شوند.تاثیرگرما بر آبهادر هنگام گرم شدن هوا، دمای آب اقیانوسها نیز افزایش می یابد و منجر به بروز مشکلاتی در اکوسیستم اقیانوسها می شود. برای مثال گرم شدن آبها ممکن است باعث بروز پدیده ای به نام سفیدی مرجانهای دریایی شود. وقتی که آب گرم می شود، مرجانها ماده ای را که عامل رنگ و تغذیه آنهاست از درون خود خارج می کنند. در این حالت رنگ مرجانها سفید می شود و چنانچه دمای آب به وضع طبیعی برنگردد، می میرند. گرمای افزوده همچنین منجر به وقوع بیاریهایی می شود که بر جانوران دریایی تاثیر گذار است.تغییر شکل زیستگاه های طبیعیممکن است در محلهای طبیعی مسکونی حیوانات و گیاهان تغییرات شدیدی روی دهد. بسیاری از گونه های زیستی مشکلات زیادی برای ادامه حیات در شرایط جدید خواهند داشت. برای مثال بسیاری از گیاهان گلدار، بدون طی کردن زمستانی سرد، شکوفه نخواهند زد.تاثیر گرما بر آب و هواتکرار وقوع شرایط بحرانی آب و هوا منجر به خسارات زیادی می شود. تغییرات الگوهای بارش باعث افزایش سیلابها و خشکسالی در نواحی مختلف می شود. طوفانها و تندبادها، بیشتر و قدرتنمندتر به وقوع خواهند پیوست.بالا آمدن سطح آبهاادامه گرم شدن هوا، در طی چند قرن، مقادیر زیادی از یخهایی که صفحه آنتارکتیکا را پوشانده اند، ذوب می کند. در نتیجه سطح آبها در کل زمین بالاتر می آید. بسیاری از مناطق ساحلی ممکن است دچار سیل زدگی، فرسایش، از بین رفتن زمینهای خشک و ورود آب دریاها به آبهای شیرین شوند. بالا آمدن آب دریاها ممکن است منجر به غرق شدن شهرها، جزایر کوچک و دیگر مناطق زیستی شود.تهدید سلامت انسانهابیماریهای گرمسیری نظیر مالاریا و تب دنگی (dengue) به مناطق زیادی شیوع پیدا می کند. ادامه یافتن گرما و شدت یافتن آن می تواند عامل مرگ و میرهای زیاد و بیماریهای گوناگون شود. سیل و قحطی، گرسنگی و سوء تغذیه را افزایش خواهد داد.خنک کردن زمینکارشناسان هواشناسی در حال حاضر مشغول مطالعه برای کنترل و محدود کردن افزایش دمای کره زمین می باشند. دو روش کلیدی به این منظور وجود دارد: اول محدود کردن تولید گاز CO2 و دوم تصفیه هوا.محدود کردن انتشار گاز CO2دو تکنیک تاثیرگذار برای محدود کردن تولید CO2 وجود دارد: اول جایگزین کردن منابع دیگر انرژی به جای سوختهای فسیلی و دوم استفاده بهتر از سوختهای فسیلی.

منابع انرژی جایگزین سوخت فسیلی، CO2 تولید نمی کنند. این منابع شامل باد، نور خورشید، انرژی هسته ای و حرارت زیر زمین می باشند. دستگاههایی به نام توربین بادی می توانند انرژی باد را به انرژی الکتریکی تبدیل کنند، باطریهای خورشیدی نیز می توانند نور خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل کنند و نیروگاههای حرارت زیرزمین می توانند از گرمای موجود در لایه های زیرین خاک انرژی الکتریکی به دست آورند.

استفاده از این منابع هزینه های بیشتری را نسبت به سوختهای فسیلی در بر دارند. با اینحال پیشرفت تحقیقات درباره استفاده از آنها می تواند منجر به کاهش هزینه های آنها نیز شود.

تصفیه هوا به دو شکل صورت پذیر است: اول، انبارهای زیر زمین یا زیر آب. دوم، ذخیره سازی در گیاهان زنده.

با تزریق و ورود CO2 تولید شده در صنعت به زیر زمین یا در اقیانوس می توان این گاز را ذخیره کرد. مناسبترین مکان در اعماق زمین برای انجام این کار، انبارهای طبیعی نفت و گازیست که بیشتر ذخایر آنها استخراج شده است. با ورود این گاز به این گونه انبارهای طبیعی، استخراج بازمانده ذخایر آنها بسیار آسانتر می شود. سود ناشی از تسهیل بهره برداری، هزینه های این روش تصفیه را جبران می نماید. رسوبات عمیق نمک و زغالسنگ نیز مکان مناسبی برای انجام ذخیره سازی CO2 می باشند.

اقیانوسها می توانند CO2 بیشتری ذخیره کنند اما دانشمندان هنوز موفق به تخمین آثار محیطی این ذخیره سازی نشده اند.ذخیره سازی در گیاهانگیاهان سبز به هنگام رشد، CO2 موجود در جو را جذب می کنند. آنها کربن موجود در CO2 را با هیدروژن ترکیب کرده، قند ساده تولید می کنند و آنرا در بافت خود ذخیره می نمایند. پس از مرگ گیاه، با تجزیه آن، گاز CO2 از آن متساطع می شود. اکوسیستمهایی با زندگی گیاهی غنی، می توانند CO2 بیشتری را در خود حبس نمایند.پروتوکل کیوتودر سال 1997، نمایندگان 160کشور جهان در کیوتوی ژاپن گرد هم آمدند و قرار دادی به نام پروتوکل کیوتو را تنظیم کردند. این قرارداد برای کاستن انتشار گازهای گلخانه ای است. از سال 2008 تا 2012، سی و هشت کشور صنعتی ناچار به کاستن انتشار گاز CO2 و پنج کشور دیگر ناچار به کاستن انتشار گازهای گلخانه ای خواهند بود. این کشورها باید 1990 مرکز انتشار خود را کنترل نموده و سالانه 95 درصد از میزان انتشار آنها را کاهش دهند. این قرارداد شامل حال کشورهای در حال توسعه نمی باشد. اما کشورهای صنعتی را تشویق می کند که داوطلبانه با کشورهای درحال توسعه برای کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه ای همکاری کنند.

بررسی گرم شدنپیش از استفاده از وسایل گرما سنج، دانشمندان بر اساس نشانه های فراوانی، افزایش دمای کره زمین را مورد بررسی قرار داده بودند. نشانه ها حاکی از این بود که افزایش دما از سالهای 1900، در هزار سال اخیر بی سابقه بوده است.

در سال 2001، هیئتی با مسئولیت کنترل تغییرات آب و هوا به نام IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change)که از طرف سازمان ملل پشتیبانی می شدند، نتایج بررسی های به اثبات رسیده در خصوص گرم شدن زمین را منتشر کردند. کارشناسان هواشناسی مشغول بررسی عوامل طبیعی و دخالتهای انسان در گرم شدن زمین ظرف 100 سال اخیر شدند. هیئت IPCC همچنین نتیجه پیش بینی های دمای هوا تا سال 2100 را اعلام نمود.

در هر حال بررسی ها نشان می دهند که راه حل فوری برای این مسئله وجود ندارد. حتی اگر تمام منابع انتشار گاز CO2 را ناگهان حذف کنیم، روند گرم شدن هوا، به دلیل وجود گازهای گلخانه ای که در حال حاضر وارد جو شده اند، تا سال 2100 ادامه خواهند داشت.

+ نوشته شده در  ۸۷/۱۰/۰۷ساعت   توسط A . B . D | 
 
صفـحه نخسـت افســانه پــلنگ
پسـت الکتــرونیـک پلنـگ سـياه
آرشــــــــیو افســـــــانه پــلنـگ
عنـاوین مطـالب افســانه پـلنـگ
درباره افســــانه پلـنـگ
خـــدایـا تـو می بیـنـی مـــرا
ببخش وقتی تو را نمی بینم

پيوند هاي افســـانه پلنـگ
سایت پارسی گوی
تقویم و ساعت رسمی ایران همراه با تبدیل شمسی به میلادی
كتابخانه ملي ايران
دانلود و پخش online فيلم و سريال
موزيك فارسي
کلیپ های ترکی
موزيك كردي
آرشــیو پیوندهای افســـانه پلنـگ
نوشته های پیشین افســانه پلنگ
مرداد ۱۳۹۴
تیر ۱۳۹۴
خرداد ۱۳۹۴
اردیبهشت ۱۳۹۴
فروردین ۱۳۹۴
اسفند ۱۳۹۳
بهمن ۱۳۹۳
دی ۱۳۹۳
آذر ۱۳۹۳
آبان ۱۳۹۳
مهر ۱۳۹۳
شهریور ۱۳۹۳
مرداد ۱۳۹۳
تیر ۱۳۹۳
خرداد ۱۳۹۳
اردیبهشت ۱۳۹۳
فروردین ۱۳۹۳
اسفند ۱۳۹۲
بهمن ۱۳۹۲
دی ۱۳۹۲
آذر ۱۳۹۲
آبان ۱۳۹۲
مهر ۱۳۹۲
شهریور ۱۳۹۲
مرداد ۱۳۹۲
تیر ۱۳۹۲
خرداد ۱۳۹۲
اردیبهشت ۱۳۹۲
فروردین ۱۳۹۲
اسفند ۱۳۹۱
بهمن ۱۳۹۱
دی ۱۳۹۱
آذر ۱۳۹۱
آبان ۱۳۹۱
مهر ۱۳۹۱
شهریور ۱۳۹۱
آرشيو
آرشـیو موضوعی افســانه پلنگ
مطالب دینی
موزیک و کلیپ
داستانهای کوتاه
عکس و مد لباس
مطالب علمی
تاریخ ایران و جهان
جوک و مطالب طنز
آموزش
دانستنیها
کودکانه
بازی و سرگرمی
حکایات و مطالب ادبی
روانشناسی
فرهنگی
هنری
عاشقانه
گوناگون
مشاهیر ایران وجهان
ورزشي
نوشـته هاي افســانه پلنگ
خوردن 7 نوع میوه در فصل تابستان برای تنظیم دمای بدن و خنک نگه داشتن بدن در گرمای طاقت فرسا
تیک های عصبی و راهکارهای درمان آن
روح انسان در کدام بخش از جسمش قرار دارد؟
ماشینی که در جیب جا می شود
نمادهای ماه تولد
شما نیمکره راست مغزتان فعال تر است و یا نیمکره چپ مغزتان؟!!!
بررسی شخصیت افراد از روی شکل و فرم صورت
تکرار جملات سخت
اعداد شانس کدامند ؟
خدا چه می خورد ؟
لعنت بر شیطان
آیا میدانید ؟
بدشانسی به نام سرطان
آخرین جملات افراد مشهور قبل از مرگ
نقش بعضی از ویروس‌ها در شکل‌گیری و توسعه قوای فکری
اشتباهات بزرگ اينشتين
سرعت خون در رگها
سرزنش نکن !!!
شرایط و مدارک
گرانترین خاویار جهان
جهنم کجاست ؟
مناجات با خدا
دانستنیهای جالب درباره انجیر
نخستین عملیات موفقانه پیوند سر
یک زن هندی بابدنیا آوردن 11 قلو رکوردی جدید ثبت کرد
این نوشیدنی اشتها را کاهش می دهد
برای کاهش وزن، بعد از ورزش این نوشیدنی را بنوشید
آیا جرم گیری دندانها به دندانهایمان آسیب میرساند یا نه ؟
قندهای مصنوعی لاغر نمی کنند
این میوه مرهم معده درد است
لک و جوش را با آب پیاز درمان کنید
آیا کراتینه کردن مو مشکلی دارد؟
آب میوه های خوش طعمی که وزن تان را کم می کنند
درد سر کبد چرب . برای افراد چاق
از فواید کله پاچه چه می دانید؟
درمان گیاهی گلو درد
ام الامراض چیست ؟
درمان ناباروری مردان با تغضیه و رژیم غذایی مناسب
آب بادنجان خشک کننده عرق دست و پا!
سیگار کشیدن چه بلاهایی که بر سر انسان نمی آورد!
برطرف کردن ترک های پاشنه پا، زانو، آرنج دست
حرفه ای ترین چربی سوزهای دنیا
چند نرمش برای دردهای کف و پاشنه پا
با کدام مواد غذایی خون تصفیه می شود؟
خوشمزه ترین خمیردندان دنیا را بشناسید
تاثیر تنفس از راه دهان بر روی خواب
کشف روشی جدید برای تغییر رنگ چشم !
نشانه های بیماری HIV ـ ایدز
بوی بد دهان: دلایل، راه حل ها
به موهایتان سس مایونز بزنید
ترشحات عفونی به جنین صدمه می زند
آیا شوره سر طبیعی است ؟
چرا کودکتان کابوس می بیند؟
مواظب باشید یخچال تان بیمارتان نکند!!
ایمپلنت دندان
آلوئه ورا را به پوستتان نزنید
دیگر نگران بوی سیر دهان نباشید
باکتری دهان و سرطان روده بزرگ!
رازهایی که چشم ‌پزشکان نمی‌گویند
چه کسانی نباید واکسن آنفلوانزا بزنند؟
گوشت قرمز شما را زشت مي‌كند !
رتبه بندی کشورها از نظر آی کیو
بادام باعث تقویت حافظه می شود
بطری‌ها و لیوان‌های پلاستیکی "میگرن" می‌آورند!
خوراکی درصبحانه برای کاهش وزن
آقایان تخمه ژاپنی بیشتر بخورند
معیارهای انتخاب مسواک مناسب
8 علامت بارز زخم معده
این ورزش ها به درمان افسردگی کمک می کنند
چند نکته برای استفاده از لنزهای چشمی برای بار اول
خواب بعد از ظهر مفید است یا مضر ؟
تلاش محققان «رویان» برای درمان نارسایی کلیوی با سلول‌های بنیادی
داروی مسکنی که دشمن کبد است
هرگز به نوزاد آب قند ندهید
مراقبت رژ لب های خطرناک باشید
آیا دندان عقل باید کشیده شود ؟
مواد مخدر كراك چيست؟
عروسک زنده
باز هم مضرات سیگار
آیا پیاز پوست‌کنده و خرد شده باکتری جذب می‌کند؟
اسید فولیک
علل نازک شدن موها چیست؟
بهترین درمان فوری تب خال:
خوردن پفک نمکی
میوه ی ضد دیابت
میوه ای که قلبتان را محافظت می کند
13 نکته درباره آموکسي‌ سيلين
هشدار،خطرات استفاده از گوش پاک کن را جدی بگیرید..
معرفی چهره های برجسته ایرانی آمریکایی
پاک کردن خاطرات بد با این رژیم غذایی
هشدار !!! تن ماهی را هیچوقت با تخم مرغ نخورید !!!
بهترین زمان برای دوش گرفتن چه زمانی است ؟
خطر رادیوگرافی دندان
نشانه های کم خونی
همه ما مسافریم
اين يک داستان واقعي است که در ژاپن اتفاق افتاده است :
شایدم !!!!
گذشته و حال
روش های مختلف بستن بند کفش
علت قرمز شدن چشم در استخر وجود ادرار در آب استخر است
نوشیدنی های شفا بخش
نظرتون چیه ؟؟؟؟
نکته مفید :غذاهای تند بخورید تا عمرتان زیاد شود !
یه روش عالی برای پوست کندن تخم مرغ آب پز
یه روش خوب برای شماره دادن به دختر !!
تو هم ؟؟؟
شما رو نمیدونم ولی من بارها اینجوری شدم
ﺩﺍﺳﺘﺎﻥ ﮐﻮﺗﺎﻩ ﺑﻪ ﺧﺪﺍ ﺍﻋﺘﻤﺎﺩ ﮐﻦ
یه ماسک صورت شگفت انگیز
نسخه درمان انواع بیماری‌ها با کمک میوه و سبزی
چه کار کنیم برنج شپشک نزند؟ اگر برنج شپشک زد، چه کنیم؟
سرطان یک مرض نیست، بلکه کمبود ویتامین B17 است . . . !!!
تسكين سردرد، گردن درد، درد شانه، اضطراب و خيلي ناراحتي هاي ديگه بسيار موثره !!!
دیابت ... قند خون
روشی باور نکردنی برای از بین بردن خستگی بعد از خواب
راه های مقابله با قوز کمر و کمردرد:
آرتروز و درمان آن
فواید کلم
بازم جک شیرازی
یه جوک شیرازی
اینهمه سر به سر تنبلا نزارید
اشتباه دانشمندان
حرف دل یه تنبل مثل خودم !!
حکایت 99 % ماها !!!
همیشه اینجوری نیست ؟
نظر شما چیه ؟
اینگونه گفت سهراب سپهری
یه معجون فوق العاده
حکایت رفاقت
بخون و نظر بده
یه جوک بی مزه !!!
حکایت ازدواج الاق با آهو
نقاشی با موضوع عروشی کوردی
غضنفر و نوشیدنی
دوستش دارم
چوبه دار و واقعیت تلخ
:|
قحطی در اروپا
موضوع انشا
هیچ کس را تحقیر یا آزار نکنید
آه ای خدا ....
استتار بسيار جالب
تنها موجودي در دنيا که عمر جاودان دارد و هرگز نمي‌ميرد
هیج کجا وطن نمیشه
شما هم اینجوری بودین ؟
راهنمای مشاغل در ایران ...
اعتقاد به روز آخرت
ترس از سکوت موریانه
شب یلدا مبارک
آیا میدانید
آیا می دانید ؟؟؟؟
سخن بزرگان ( بیل گیتس )
تصور مادرامون از اتاق خوابمون
تمرکز چشم
کتک کاری
در بین شما کسی هست که مــســلــمــان باشد ؟!!
بازی تست تمرکز
عشق و دوست داشتن
شاید اگه یه لحظه خودمونو جای اون آدم محتاج و نیازمند بذاریم،
جـــمله برگزیده دوستان برای روز پدر:
امید
زندگی از 3 دوران تشکیل شده
قرآن
از غضنفر سوال شد !
یه کلیپ خنده دار
عکس های متحرک جالب و دیدنی
آیا میدانید ( جوک )
چند پند از بزرگان
رفع بوی بد داخل یخچال
سال 1391 بر همه شما مبارک و پیروز باد
اولین های اختراعات جهان
عکس های بهترین ماشین های دنیا در معروف ترین نمایشگاه اتومبیل جهان
5 تا از جالب ترین ها
لیست عجیب‌ترین حیوانات جهان
طنز جالب
شاهکار تبدیل عکسهای سیاه سفید قدیمی به رنگی
سخن جالبی از آلبرت انیشتین
قرآن ! من شرمنده توام (دکتر شریعتی)
عکسهایی از هنر فوتوشاپ
نقطه بازی به یاد ایام گذشته
نظرسنجی در مورد لایحه حمایت از خانواده
بازی تیر و کمان
اشتباه فرشتگان
تله موش
ما ایرانی ها وقتی میخوایم از کسی تعریف کنیم
اصطلاحات مشترک انگلیسی فارسی
نمودار موضوعی برنامه های صدا وسیما
سردترين و گرم ترين نقاط جهان از ۸۹- درجه تا ۷۱+ درجه!
متن آهنگ عزیزترین از هایده
اگه زن مثل یه ویروس وارد زنگی بشه ...
نابغه هایی که در دوره خود دیوانه شمرده می شدند
افزایش سرعت اینترنت تا 10 برابر از طریق تنظیمات رجیستری
سخن بزرگان
سخن جالبی از آناتول فرانس
تاریخچه شب یلدا
فوایدفوق العاده آسپرین
حکایت میلیونری که چشم درد داشت
کیلومترشمار مرگ !!!
تفاوت بین خوابیدن مادر و خوابیدن پدر
عکس هایی از شاهکارهای فوتوشاپ
الفبای زندگانی
سخنی از آدولف هیتلر
حکایت ( خبلی جالبه )
سرزمین عجایب ایران !!!
فلسفه به وجود آمدن تخته نرد
نقاشی های فوق العاده سیاه قلم
وقتی طبیعت مجسمه ساز می شود
آیا میدانید
مقایسه فرهنگ همدلی و کمک به همدیگر در ایران و ژاپن
صورتحساب !!!
دیروز شیطان را دیدم
توهم را تجربه کنید
پول چه کارهای که نمی تونه بکنه
تعدادی از لوگوهای شرکتهای معتبر را قبل و بعد از بحران اقتصادی
فلسفه انتخاب نام شرکت های معروف
چی شد که سیگاری شدی؟
کلامی از شیخ بهائی
چرا سمت دگمه های لباسهای مردانه و زنانه با هم فرق دارد؟
جوک ( حیف نون )
گل یا پوچ با خدا
آیا خمیازه مسری است
کیم اونگ یونگ، باهوشترین فرد دنیا
اثرات عصبانیت
کشف تروریست‌های انتحاری در میان مورچه‌ها!
رتبه های اول ايران در دنيا
شرلوک هلمز و معاونش واتسون
حرف نگفته من
سرنوشت كارتون‌هایی كه می‌دیدیم چی شد؟
محاسبه سن شما در سیاره های دیگر
بازی با اعداد
راهی فیزیکی برای رسیدن به خدا و خداشناسی
فلسفه دوستی
زندگی از نظر گاندی
حکایت شیطان و فرعون
حکایت ایران زمین
ویدیو کلیپ بسیار زیبایی از ابی به نام خالی
شعری از شاعران مرد و زن
ویدیوی از نقاشی های فوق العاده روی دست
ریشه واژه های "مرد ، زن ، پسر ، دختـر، پدر ، مادر "در پارسی
اسامی مستعار تعدادی از شخصیتهای سیاسی، هنری و ادبی ایران
معبد مردم جیمز جونز و سرگذشت پیروان آن
روکم کنی موتورگازی و بنز ( جوک )
کلیپ بسیار زیبایی از سرتاپ ارنر
تست فکری تصویری
اندازه جهان هستی
آغاز سال 1390 بر همه شما مبارک و پیروز باد
سال 1390 سال گربه و رازهای سال گربه
مدل لباس اسلامی با مانکن های اسلامی
نقاشی سیاه قلم از بازیگران هالیوود
اکسیر جوانی با روش گیاهی (گیاهان ، ادویه ها ، غذاهای ضد پیری را بشناسید)
انیشتین بعدی دنیا یک پسر ایرانی در آمریکا است!!
آلبرت انيشتن ميگه:
معجزات قرآن کریم ( تصویری )
ارتبات امضا با شخصیت انسان
آمار اسم شما
باهوشترین فرد دنیا
زندگی زیباست ( حتما" بخوانید )
نامه ای بسیار مهم به گذشته
نقاشی های فوق العاده و باور نکردنی روبرتو برناردی
ترانه مرغ سحر از استاد محمد رضا شجریان
ترانه öp (اوپ) از tarkan (تارکان)
سال نو میلادی (2011) به همه شما تبریک میگویم (پلنگ سیاه)
حکمت خدا
تجربه پرواز از دید پرندگان ( ویدیوی بسیار جالبی از طبیعت از چشم پرندگان در حال پرواز )
دروازه بان به این میگن ( ویدیو )
کارهای شگفت انگیز از فوتو شاپ
توضیحاتی درباره لالایی
عکسهای زیبایی از طبیعت
تست کور رنگی
کلیپ انواع ماشینهای لوکس اسپرت در خیابان (لامبورگینی - فراری - بنز - پورشه و ...)
تست خودشناسی ( جدید )
خواص سیب زمینی
اوقات شرعی به افق کل شهر های جهان
عکس های بسیار زیبایی از هاوایی
سوغاتی های مشهور شهر های مختلف ایران
معنی انگشتر در هر کدام از انگشتهای دست
سخن بزرگان
جشن های معروف ایرانیان
ماجرای ایمیل و استخدام
روش ساختن تیر کمان توی کلاس
فواید شیر
Dengbej Fatma isa " De Miho " ترانه کردی " مهو " از فاطمه عیسی
آشنايي با ناتو ( NATO )
شخصيت هاي معروف جهان
نقشه فارسي گوگل ( ايران و جهان )
خطرناكترين و كشنده ترين سم هاي جهان
واحد پول کل کشورهای جهان
تبديل تاريخ ميلادي به شمسي و بالعكس
ترجمه صوتي قرآن كريم ( فارسي )
تصویر درخت عجیب
خواص درمانی مخلوط عسل و دارچين
ضررهاي كشيدن قليان
یک بازی جالب و مهیج و فکری
شعر جالبي درباره سياه پوستان (متن انگليسي و فارسي)
آموزش لهجه اصفهانی !!!
روش هاي تقلب در امتحان
سخناني از دكتر علي شريعتي
عمر مفيد از ديد بزرگان
حكايت موعظه ابلیس
تمامی کلیپ های آرش
کلیپ shakira la tortura از شکیرا shakira
ليست بزرگترين دانشمندان تاريخ جهان در رشته هاي رياضي و فيزيك و شيمي
تكرار زمانه ( حكايت )
دردها و انواع درد
كليپ كردي biko از فرهاد تونچ Ferhat Tunç
سخنی از جک لندن
تست خودشناسي ( شما كدام گل هستيد )
حكايتي از توماس اديسون
خرافات ( گربه معابد بودايي )
بسم الله الرحمن الرحيم
ترانه (burası muştur ) از شوان پرور (تركي & كردي)
دعا و نيايشي از زرتشت
رژيم غذايي ( بنا به گروه خوني افراد )
دیگر تو را به یاد نخواهم آورد (احمد شاملو)
8 نصيحت لقمان به فرزندش
ترانه بسيار زيباي ((بپا خيزيد)) از داريوش
روانشناسي شناسايي دروغگو
ترانه بسیار زیبا از ابی به اسم ((درخت))
حكايت مسافر و جهنم و بهشت
جلوگيري و درمان سرما خوردگي با رژيم غذايي مناسب
مردان طاس و مشكلات رواني
شعر كوتاهي از ماموستا هه ژار هميشه كورد
دکتر حسابی ( بیوگرافی )
عکس های عجیب و غریب
ليست تمامي مكتب هاي سياسي با توضيحات كامل
آهنگ فراموش نشدنی و فوق العاده ای از متالیکا به اسم ( nothing else matters )
سال نو مبارك باد
حروف ابجد
فوايد و خواص قارچ ها
دانستنیهایی جالب درباره زبان پارسی
رموز عدد 13
معني نگاه از ديد بزرگان
عجيب ترين انگشتر هاي نامزدي
راه هاي خوش تيپ شدن ( زنانه )
راه هاي خوش تيپ شدن ( مردانه )
نامه مادر غضنفر ( طنز )
سخن كوتاهي از دكتر شريعتي
118 كل كشور (سرويس راهنماي تلفني 118 )
تصویر جهان وارونه
ليست تمامي رنگهاي موجود در جهان
گور باباي چرچيل . . .
آواز بسيار زيبايي از استاد محمد رضا شجريان
قابل توجه زن زليل ها
چندين سوال احمقانه از مایکروسافت
مارادونا ( بيوگرافي )
دانلود داستانها و كتابهاي كردي (كرمانجي)
دانلود آموزش دستور زبان كردي
چند بازي آنلاين بسيار زيبا
دعاي استغفار و توبه
ليست انواع ورزشها
آمار پيروان اديان مختلف جهان
مهمترين اختراعات و مخترعان جهان
بازي عكس تلويزيون آنلاين دانلود فيلم و سريال دانلود موزيك آنلاين و منوهاي تصويري همه و ه
ماجراي خواستگاري آقا خره
بعضي از نقاشي هاي استيو هنکس (Steve Hanks)
دستگاه هاي موسيقي ايراني
ترانه ( رسواي زمانه ) از عليرضا قرباني
بزرگترین و دقیق ترین و کامل تربن ماشین حساب آنلاین اینترنتی با قابلیت نوشتن فرمول
قانون جديد حجاب براي مردان
ماجراي ثروت و موفقيت و عشق
آخرین حرفهای یک...
روز امتحان پايان ترم
شهرزاد قصه گو
اهميت نماز از ديدگاه امام صادق
بزرگترين فرهنگ لغت فارسي
شاهنامه فردوسي
نواختن پيانو به صورت آنلاين
آيا كسي مي تونه جواب اين معما رو پيدا كنه
بيوگرافي شيطان
محاكمه حضرت آدم
به كجا مي رويم و به كجا مي رسيم
به مشكلات بخنديد
تاريخچه ماشين حساب
پخش آنلاين فيلم دراماتيك (( زماني براي مستي اسبها ))
خداوند چرا خلق را آفريد ؟
تصوير چند گناه كبيره
مرزها و جغرافيا و مساحت و حكومت ها در تاريخ ايران
3 پند لقمان حكيم به فرزندش
چه كسي مرا ساخت ؟
وای باران ( شعر )
هفت نصیحت از مولانا
از هر انگشت 7 هنر مي باره به اين ميگن
حكايت افتادن مردي در چاه
داستان بسیار زیبای خیانت (حتما" بخوانيد)
معماي حل نشدني
هميشه خدا را شكر كنيد
درخواست هاي من از خدا . . .
موزيك ويديويي زيبا از موئزز آباجي ( خواننده تركي )
گوشه اي از توانايي هاي ايرانيان
يك معادله خيلي با حال
حكايت شيريني از عزراعيل
بزرگترين سايت موزيك كردي
باز هم گوشه اي از معجزات بي نهايت قرآن كريم
كلاغ داناترين پرنده (تنها پرنده اي كه من خيلي دوستش دارم)
موزيك ويديوئي بسيار زيبا از خواننده تركيه ( سرتاب ارنر sertab erener )
یک آزمایش روانشناسی عجیب و حیرت انگیز
درمان بيماري هاي کليوي با عسل
متن کامل منشور کورش هخامنشی
حافظ در عصر جدید !!
شباهت ازدواج کردن و سربازی رفتن !!
پيام گیر تلفن شاعران
برنامه بانوان عزيز و گل پسرا
اخبار 50 سال آینده ی ایران....!
خداوندا ! شتر ديدي نديدي !
چرا ميگن بچه ننه نميگن بچه بابا
بدبختی های مسافرت با منشی اداره
عجب رسميه رسم زمونه
مي گويند زن چراغ خانه است
داستانهای دوره دبستان (با کمی تغییر)
آنکس که بداند و بداند که بداند ....
داستان زيبايي از شیطان و نمازگزار
شعر و متن دانشجويي
زنان و مردان اولين مخترعان جهان
داستان با وفا ترين و بي وفا ترين
دانستنيها
يه خورده شوخي با دخترا
متن بسيار جالبي از دكتر علي شريعتي
يك نظر سنجي (( به نظر شما بهترين شهر ايران كدام است؟ ))
خنده بازار
چند تا از قانون هايي كه نيوتون از قلم انداخت (ظنز)
معني بعضي از شغل ها (طنز)
ماجراي گم شدن كليد در برخي از كشورها (طنز)
مناجات و دعاي متفاوت از يك خانوم (همراه با متن انگليسي)
عجیب‌ترین نام‌های ایرانی
لیست عرقیات گیاهی و خواص آنها
ليست پولدارترين هاي جهان
تست روانشناسي عشق و دوستي
آيا ميتوانيد 5 فرق بين اين دو تصوير رو پيدا كنيد خيلي راحته
مدل لباس عروس 2009
مدل لباس 2009 (با نمايش اسلايد)
حكايت ايراني ها در اون دنيا
موزيك ويديوي بسيار زيبايي از راستين (معجزه)
داستان مورچه هاي فيلسوف(خيلي جالبه)
بررسی ابعاد ادبی "یه توپ ‌دارم‌ قلقلیه" (طنز)
فرق بين اشك و خون
يكي بود يكي نبود ...
شـوهر مورد علاقه یک دختـر در سنین متفاوت
قابل توجه بچه ننه ها (چه جوري كفر مامانو در بياريم)
زمين با چه سرعتي حركت مي كند؟
آمار آنلاين لحظه به لحظه جهان ( بسيار جالبه حتما ببينيد )
عكس هاي وحشتناك و كاملا واقعي
داستان سه شپيش
شخصيت خود را با كشيدن درخت بشناسيد
رنگها و روانشناسي رنگها
اسرار معني گل ها
ضرب المثل هاي دست كاري شده
داستان كلاغ و روباه
چند داستان كوتاه و جالب
آواز جغد
داستان عشق اشك و دستمال كاغذي
بعضي از بدبختي هاي مردان
گلچيني از بهترين آهنگ هاي بلند ارسوي (bulent ersoy) خواننده تركيه
بازي بسيار جالب و فكري مكعب جادويي
گربه ها را بيشتر بشناسيد
بوي بد دهان و درمان آن
مطالبي در باره چشم
بيوگرافي زيباترين صداي دنيا (عبدالباسط محمد عبدالصمد) در خواندن زيباترين جملات دنيا (قرآن
دما و درجه جوش برخي از دماهاي مهم
ليست غداهاي كم كالري و پر كالري
عكس هاي بسيار جالبي از آدولف هيتلر
ضحاك پادشاه اسطوره اي ايران زمين
جوك و خنده بازار
معني رنگ گلها يراي اهداف مختلف
يك مقايسه كوچولو بين دوران مجردي و بعد از ازدواج دخترا و پسرا
پرواز كاملا واقعي و اسرار انگيز ديويد كاپرفيلد
همه چيز درباره نژاد آريا
بيوگرافي استاد آواز ايران محمد رضا شجريان
چند تا عكس عجيب و غريب
تناسب اندام
تاريخچه مواد مخدر
محاسبه طول عمر و ریسک ابتلا به بیماری های ایسکمیک قلب در شما
تاريخچه تلويزيون
خصوصیات متولدین ماه های مختلف:سمبل-عنصر-سیاره -روز اقبال-اعداد شانس-سنگ خوش یمن-رنگ
اسب كردي
فهرست شاهان ايراني
فهرست زبان هاي جهان
عيد نوروز
عكسهايي از اختراعات عجيب
آناليز كامل بدن انسان و جاگذاري اعضاي بدن در جاهاي خود
بعضي از جاهاي ديدني جهان
ليست كوچكي از ايرانيان موفق در جهان
جمعيت جهان
آواز اسبها (همينجا روي اسبها كيليك كنيد)
رابطه اعداد با شكل نوشتاري لاتين آنها
عكس هاي كودكانه
تصاوير جالب
سيستم آموزشي بعضي از كشورهاي جهان
حركات نرمشي براي خانم ها
خاويار و خواص آن
زرتشت پيامبر ايراني
يكي از بهترين شعرهاي مريم حيدرزاده
آب و نوشيدن آب
آب درماني
ضرب المثلهاي معروف ايراني و جهان
استانبول
دانستني هاي غلغلك
همه چيز درباره عطسه كردن
زمين شناسي
مقايسه تصويري اندازه زمين با بعضي كرات ديگر
بعضي از عجايب دنيا
تاريخچه تكامل پرچم ايران
تصور شما از خدا چيه ؟
مطالب جالبي از زنبور عسل
تبديل آنلاين ارزهاي مختلف جهان به تمامي پول هاي رايج جهان
رابطه گروه خوني و شخصيت انسان
همه چيز در باره گروه هاي خوني
بازي و كليپ هاي فلش
ترساندن كودكان و اثرات منفي آن
خواص تخم مرغ
گالري عكس مد لباس (سري اول)
گالري عكس مد لباس (سري دوم)
تبريك سال نو به زبانهاي مختلف دنيا
مدل مو (بافته) و آموزش تصويري
معماي پيچيده و حل نشدني انيشتين
معني و فلسفه نام ماه هاي ايراني
نام جهت ها و ماه ها به زبان كردي
نقشه كل كره زمين (از سايت ياهو)
شطرنج آنلاين
آهنگ هاي RAP تركي
طرز ساخت اتومبيل
كليپ زشت ترين زن هاي جهان
آموزش هيپنوتيزم
عكس هاي جالب و واقعي
اعتياد و انواع مواد مخدر
گلچيني از بهترين كليپ هاي تاركان tarkan
درباره موسيقي و داستانهاي كردي
بيوگرافي ابوعلي سينا
قانون اساسي اصل 100 تا 177 .
قانون اساسي اصل 1 تا 99 .
واقعيات مثلث برمودا
ايستگاه فضايي
سمي ترين و كشنده ترين هاي جهان
عجايب هفتگانه (جديد و باستان)
تمامي شهرهاي مهم جهان
اثر كودهاي فسفاته كادميوم در گرم شدن زمين
گرم شدن كره زمين
نظریه نسبیت عام انیشتین و طرح ایراد نظریه
شرط ميبندم اين يازي فكري رو مهندس ها هم نمي تونن انجام بدن
اين بازي مخصوص مهندس هاي زرنگه
يك بازي بسيار جالب
بازي رقص دختر
نواختن زنده گيتار برقي
بستن انواع گره
پخش كل قرآن كريم با صوت اساتيد برجسته و ترجمه صوتي وتصويري آن به چندين زبان زنده دنيا
وضعيت آب و هواي امروز شهرهاي ايران
آيين چهارشنبه سوري
كتك كاري ميان مردان و زنان
درباره انيشتين
درباره رعد و برق
دو نوع پازل
وقتي كودكي دچار سوختگي مي شود چه بايد كرد
لالايي كودكانه با صداي مهسا وحدت
موزيك خارجي
ميزان عشق مابين شما و عشقتون را از اينجا ميشه حساب كرد
اين هم اسم واقعي بعضي از بزرگان جهان
بزرگان مشهور ماه تولد شما
بزرگان و مشاهير ايران
99 نام مبارك خداوند و معني آنها
انسانيت (آن چيزي كه همه ما آنرا فراموش كرده ايم) انسانيت
آلبوم عكس عاشقانه
ايران شناسي
روانشناسي طرز خوابيدن
يه بازي قشنگ
بهترين خطاهاي چشم
اين هم عاقبت چت كردن
معني اسم كشورهاي جهان
يه فرق جالب بين دخترا و پسرا
تست ديد چشم
نقاشي هاي استاد فرشچيان
نقاشي هاي بسيار جالب روي زمين
سخنان بزرگان
سري دوم نام هاي كردي
اين هم مدل لباس كردي
اس ام اس
چرا عشق كور است
پسرانه (ورود دخترا مطلقا ممنوع) خيلي محرمانه
آموزش زبان كردي
فرق بين خانوم ها و آقايان
فرق بين دخترا و پسرا
خواص دارويي گياهان و ميوه جات
راه آرامش
قصه لاك پشت كثيف پپه از
بردگی سگها
حکایت گدای نابینا
بهترین لحظات زندگی از نگاه چارلی چاپلین
عکسهای بسیار زیبا و رویایی از جاده ها
 

 RSS

رفتن به صفـــحه اول
افســـانه پلنـگ


widget